Stany Zjednoczone chcą utrwalenia procesu pokojowego w Irlandii Północnej i doprowadzenia go do "logicznej konkluzji" - przejęcia przez autonomiczne władze prowincji odpowiedzialności za wymiar sprawiedliwości i policję - powiedziała w niedzielę w Dublinie sekretarz stanu USA Hillary Clinton.
na podstawie http://dublin.gazeta.pl/
13 pazdziernika 2009, Hilary Clinton spotkala Naomi Long, Lord Maylor Belfastu w Grand Hall na Uniwersytecie w Belfascie. Rozmawialy o procesie pokojowym, zaangazowaniu Stanow i obecnej sytuacji. Co ciekawe Hilary przywiozla ze soba sluzbe w liczbie ok. 2000 tys osob. Czemu nie mogla zrekrutowac ich sposrod mieszkancow? Srodki bezpieczenstwa. Czy dlugo jeszcze bedzie musialo tak byc?
Wczoraj wrocilam ze spotkania oikos w Belfascie. Nasze zgromadzenie rozpoczelismy w tej samej sali z przemowa tej samej Lord Mayor. Nastepnie mielismy szeroki wybor warsztatow, szkolen, wykladow i wycieczek zwiazanych z tematyka rozwiazywania konfliktow. Wiele kwestii pozostaje otwartych. Ciekawa jest sytuacja mieszanych malzenstw, koedukacyjnych szkol czy druzyn sportowych.
Jednoczesnie mi
W niedzielę jedna z rozłamowych organizacji IRA - INLA (Irish National Liberation Army) wydała komunikat, w którym oświadczyła, iż kończy etap walki zbrojnej. INLA ogłosiła rozejm w 1998 r. W okresie konfliktu w Irlandii Płn. dokonała około 120 zabójstw; dalszych 200 osób zginęło w wyniku krwawych porachunków z jej udziałem. Oświadczenie INLA nie mówi nic o złożeniu broni. Ostateczny termin rozbrojenia północnoirlandzkich organizacji paramilitarnych upływa w lutym 2010 r.
KN