Wednesday, 21 October 2009

Notatki z Irlandii


Stany Zjednoczone chcą utrwalenia procesu pokojowego w Irlandii Północnej i doprowadzenia go do "logicznej konkluzji" - przejęcia przez autonomiczne władze prowincji odpowiedzialności za wymiar sprawiedliwości i policję - powiedziała w niedzielę w Dublinie sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

na podstawie http://dublin.gazeta.pl/


13 pazdziernika 2009, Hilary Clinton spotkala Naomi Long, Lord Maylor Belfastu w Grand Hall na Uniwersytecie w Belfascie. Rozmawialy o procesie pokojowym, zaangazowaniu Stanow i obecnej sytuacji. Co ciekawe Hilary przywiozla ze soba sluzbe w liczbie ok. 2000 tys osob. Czemu nie mogla zrekrutowac ich sposrod mieszkancow? Srodki bezpieczenstwa. Czy dlugo jeszcze bedzie musialo tak byc?

Wczoraj wrocilam ze spotkania oikos w Belfascie. Nasze zgromadzenie rozpoczelismy w tej samej sali z przemowa tej samej Lord Mayor. Nastepnie mielismy szeroki wybor warsztatow, szkolen, wykladow i wycieczek zwiazanych z tematyka rozwiazywania konfliktow. Wiele kwestii pozostaje otwartych. Ciekawa jest sytuacja mieszanych malzenstw, koedukacyjnych szkol czy druzyn sportowych.

Jednoczesnie mieszkancy chca powoli usuwac slynne malowidla, ktore pojawily sie na murach. Nie chca by ich dzieci ogladaly zamaskowanych zabojcow i pomniki smierci. Z drugiej strony to element ich historii i wielki pomnik walki o niepodleglosc. Ktore racje sa wazniejsze?


W niedzielę jedna z rozłamowych organizacji IRA - INLA (Irish National Liberation Army) wydała komunikat, w którym oświadczyła, iż kończy etap walki zbrojnej. INLA ogłosiła rozejm w 1998 r. W okresie konfliktu w Irlandii Płn. dokonała około 120 zabójstw; dalszych 200 osób zginęło w wyniku krwawych porachunków z jej udziałem. Oświadczenie INLA nie mówi nic o złożeniu broni. Ostateczny termin rozbrojenia północnoirlandzkich organizacji paramilitarnych upływa w lutym 2010 r.

KN

No comments:

Post a Comment